WIĄZANKA NIEZAPOMINAJKA

Szczęście przemija, jak dym ginie,

nikną ułudy mgliste kraje,

rzeczywistością jest jedynie

To, co po wszystkich pozostaje.

Jesteśmy w przededniu święta, które jest ważne w życiu Polaków – Wszystkich Świętych. To święto ma podkreślić potrzebę pamiętania. Niezapominajka ma woje znaczenie. Oznacza nie tylko ocalenie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc i sytuacji, ale również tradycji lokalnych. Nasza wiązanka „Niezapominajka” ma nas zachęcić do pamiętania o bliskich oraz przypominać o potrzebie pamiętania o tych, którzy  związani są z naszą miejscowością, z jej historią i pracą oraz oddaniem chwilach szczególnych jakimi jest życie, którzy walczyli o naszą wolność, a szczątki ich  spoczywają na cmentarzu w miejscu, które pozwolę sobie nazwać  „wojskowym”.

Miejsce to sięga pamięcią czasów powstania styczniowego i późniejszych. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu przyjęli zaproszenie Stowarzyszenia Dla Skalbmierza i wykonali wiązanki.

Wiązanki są wykonane z materiałów ekologicznych, naturalnych. Każda z klas ze swoimi wychowawcami, indywidualnie oraz grupki uczniów, którzy te wiązanki wykonali, dali świadectwo, że pamiętamy. Jestem pełen uznania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pracę. Z głębi serca dziękuję i nie znajduje słów, którymi te podziękowania można uwydatnić.

Niech ten symbol będzie wyrazem, że pamiętamy. Wszystkich wiązanek, które zostały wykonane jest 42 sztuki.

„Człowiek żyje tak długo, jak  długo żyje pamięć o nim”

Piotr Binkowski