Akcja „Szkoła pamięta”

„Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz,

ale kraj, którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie”

Zespół Placówek Oświatowych w Skalbmierzu przyłączył się  do akcji „Szkoła pamięta”, która została zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wyjście na cmentarz, które jest miejscem tradycji i pamięci jest żywą lekcją historii. Jest to nietypowa lekcja, ponieważ widzimy mogiły, a szczególnie pamiętamy o grobach osób, które zapisały się w historii naszego regionu, które walczyły w czasie II wojny światowej o ziemie skalbmierską, których szczątki spoczywają na cmentarzy wojennym. Na cmentarz udawali się uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej , składali wiązanki, zapalali okolicznościowe znicze, a nauczyciele przybliżali im wyjątkowość tego miejsca. Takie wyjścia są bardzo potrzebne. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach. Jestem przekonany, że młode pokolenie utrwali sobie, że pamiętać trzeba. Tak długo żyjemy, jak długo żyje pamięć o nas.

Zadbaliśmy również o groby zapomniane i bezimienne. Wszystko po to, aby pielęgnować pamięć o tych, którzy już odeszli.