„Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie”

W dniach 21,22 i 23 listopada 2023 roku uczniowie naszego Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu uczestniczyli w spotkaniach z Panem Adamem Kocerbą, muzykiem ludowym, dokumentalistą i animatorem folkloru muzycznego województwa świętokrzyskiego i nie tylko.
Pan Adam Kocerba to wieloletni, a obecnie emerytowany nauczyciel muzyki z Działoszyc, jak również lider kapeli ludowej Działoszacy.
Pan Adam zaprezentował swoją kolekcję ludowych instrumentów muzycznych, na których grano w dawnych kapelach ludowych z pogranicza świętokrzysko-małopolskiego. Kilka instrumentów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, mają bardzo dużą wartość archiwalną.
Pan Adam omówił każdy instrument, opowiedział w jaki sposób trafił do jego kolekcji, a następnie zaprezentował jego brzmienie, grając na niektórych z nich osobiście. Na kilku instrumentach mogli zagrać uczniowie naszej szkoły, oczywiście Ci, którzy posiadają umiejętność gry. Byli zafascynowani, że tak wiekowe instrumenty brzmią tak, jakby je zrobiono współcześnie.
Prezentacja realizowana przez Pana Adama służy ratowaniu od zapomnienia dawnej kultury muzycznej naszego regionu, co jest bardzo cenne z uwagi na zanikanie muzyki tradycyjnej.
Trzeba podkreślić, że były to niespotykane lekcje muzyki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
Dyrekcja z całą społecznością szkoły serdecznie dziękuje Panu Adamowi za interesującą i ciekawą prezentację, licząc na dalszą współpracę.
„Muzyka zaczyna się tu, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyobrażalnego”
Piotr Binkowski