PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLASY 1B

W każdym roku szkolnym do grona czytelników wstępują uczniowie klas pierwszych.
Po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki szkolnej są uroczyście pasowani na czytelnika, czyli oficjalne przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu.
W uroczystości pasowania zawsze bardzo angażują się uczniowie z ,,Koła Przyjaciół Biblioteki”.
Przyjęcie nowych czytelników każdego roku jest przeprowadzane w oparciu o nowy scenariusz uroczystości.
W tym roku szkolnym był ,, Pociąg z przeszkodami”
,,Pędzi pociąg przez korytarze szkoły
Na początku maszynista wesoły
Za nim pierwszaki z uśmiechem na twarzy
Ciekawe co dzisiaj się wydarzy?”
15 listopada ruszyła do biblioteki szkolnej ,,lokomotywa” którą prowadził maszynista Filip.
To uczniowie klasy 1b razem ze swoją wychowawczynią p. Beatą Masiuda i nauczycielem wspomagającym p. Martą Tańcula zmierzali do biblioteki szkolnej na uroczyste pasowanie. Do ,,lokomotywy”dołączyła pani wicedyrektor Violetta Piotrowska.
Zawiadowca stacji – bibliotekarz- dawał znak do odjazdu.
Po drodze pociąg napotykał przeszkody – Babę Jagę, Kota w butach, Krasnoludka, Czerwonego Kapturka i Śpiącą Królewnę.
Każda postać bajkowa zadawała dzieciom zagadkę. Po udzieleniu odpowiedzi uczniowie otrzymywali kartonik z literką.
Z liter ułożyły hasło, które w magiczny sposób otworzyło drzwi do krainy książek – biblioteki.
Tam czekały na pierwszoklasistów wróżki, które po radosnym przywitaniu odczytały prośby książki. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą kochać i szanować.
Po złożeniu przyrzeczenia pani wicedyrektor Violetta Piotrowska pasowała każdego ucznia wielką zakładką na czytelnika biblioteki szkolnej. Przypomniała też, jak ważna jest literatura w życiu każdego człowieka i życzyła nowym czytelnikom wytrwałości i radości z czytania.
Od tego momentu uczniowie klasy 1b stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej i mogą już wypożyczać książki.
Na pamiątkę wydarzenia otrzymali dyplomy i zakładki do książek.
Po wyzdrowieniu uczniów z kl.1a, dla nich również odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika.