Konstytucja 3 maja

…….Ojczyzna – bliskie słowo,
W nim serca wszystkie Ojczyzna- zwykłe słowo, Czemu tak bliskie? Ojczyzna – to czas dawny,
Ojczyzna – to czas bliski,
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne! ……….

PAMIĘĆ POLSKI – Konstytucja 3 Maja

Zespół Placówek Oświatowych w Skalbmierzu jak co roku pamięta o ważnym wydarzeniu, które miało miejsce 230 lat temu.

Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

W uroczystościach innych niż zawsze wzięli udział nauczyciele z dyrekcją oraz uczniowie, harcerze ze sztandarem Szkoły Podstawowej im. Stanisława ze Skalbmierza w Skalbmierzu.