Jerzyki na szkolnym podwórku

CHRONIMY PRZYRODĘ.

PRZEPIĘKNY I RÓŻNORODNY ŚWIAT FAUNY I FLORY

GINIE  NA NASZYCH OCZACH.

ZRÓBMY WSZYSTKO, ABY GO URATOWAĆ.

JERZYKI NA SZKOLNYM PODWÓRKU

W wiosenne i w końcu słoneczne przedpołudnie – 28 kwietnia 2021 roku, pod dachem Naszej szkoły zawisło 10 drewnianych budek dla jerzyków – wyjątkowych przedstawicieli ptaków.  Domki dla jerzyków to inicjatywa Urzędu MiG Skalbmierz, który zakupił łącznie 26 drewnianych ptasich ,,mieszkań,,. Budki jerzyków zawisły od strony wschodniej, północnej i zachodniej szkoły, a montowali je specjaliści najwyższej klasy- strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, wykorzystując do pracy podnośnik Man TGM 15.290,którego ramię może wysunąć się na wysokość aż 23 metrów.

Warto wyjaśnić skąd takie zainteresowanie tymi niewielkimi ptakami przedstawicieli skalbmierskiego Ratusza. Otóż jerzyki to doskonała broń w walce z komarami. W ciągu jednego dnia, pojedynczy jerzyk potrafi upolować nawet 20 tysięcy komarów, much i meszek!

Jerzyki kiedyś gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, ale od kiedy człowiek zaczął budować domy. Jerzyk na swoje gniazda wybiera ludzkie siedliska. Wykorzystuje różne ich zakamarki – pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami lub płytami betonu, ale najchętniej buduje gniazda w wolnych przestrzeniach pod dachami – tzw. stropodachach. Czasami mija nawet kilka lat, zanim dojdzie do zasiedlenia gniazd przez te ptaki. Ale jak już się zadomowią są bardzo przywiązane do swych miejsc lęgowych i nawet jeśli ulegną one zniszczeniu, jeszcze przez pewien czas będą starały się do nich dostać. Szanse na zasiedlenie budki można zwiększyć wieszając kilka obok siebie- tak jak to zrobiono właśnie na Naszej szkole.

Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazd, pije krople deszczu, śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości. Niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy do 10 miesięcy-a rekordzista obserwowany przez ornitologów szybował bez przerwy…3 lata! Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego i dla wychowania  piskląt – i do tego przydadzą się tym super lotnikom skalbmierskie budki.

Dzięki pomysłowi z zakupem jerzykowych budek, za jakiś czas będzie można spędzać letnie wieczory bez oganiania się  od wszędobylskich komarów.

Piotr Binkowski