Dni 4 i 5 sierpnia to dla mieszkańców Skalbmierza i okolicznych wiosek bolesne wspomnienia. To dni, które co roku przypominają o bestialskim mordzie dokonanym na mieszkańcach naszej gminy przez hitlerowskich oprawców.
Każda rocznica przywołuje smutek tamtych dni.
Coroczne uroczystości są wspomnieniem o tych, którzy zostali zabici, uczczeniem Ich pamięci, a jednocześnie lekcją historii dla młodszych pokoleń.
Tradycyjnie uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych na czele ze sztandarem szkoły, dyrekcją i opiekunami wzięli udział obchodach 80. rocznicy pacyfikacji w Szarbii Zwierzynieckiej – 4 sierpnia, a w Skalbmierzu – 5.
Symboliczną wiązankę złożono również pod tablicą upamiętniającą walkę z hitlerowskim najeźdźcą, znajdującą się budynku szkoły.