,,Czytanie łączy pokolenia”

17 stycznia 2024 roku w Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji czytelniczej pod hasłem – „Czytanie łączy pokolenia”.
Jest to przedsięwzięcie Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skalbmierzu, Wypożyczalni Magicznych Koliberków ZPO Skalbmierz.
Tematem spotkania były tradycje Świąt Bożego Narodzenia.
Na samym początku uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki oraz ci, którzy biorą udział w projekcie ,, Czytajmy książki po angielsku” przedstawili krótką inscenizację pt. „Kolędnicy z Herodem i Turoniem”.
Według tradycji poprzebierani kolędnicy wędrowali po domach od Wigilii do Trzech Króli, natomiast Herody wystawiano od św. Szczepana (26 grudnia) do Matki Boskiej Gromnicznej ( 2 lutego) Przebierańcy chodzili składając życzenia wszelkiej pomyślności mieszkańcom danego domu.
Grupa kolędników ze szkoły poszła do Miejsko-Gminnego Domu Kultury, aby tam razem kolędować i życzyć seniorom oraz emerytom wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Na samym początku szedł uczeń z gwiazdą, która nas prowadziła do celu, niczym gwiazda betlejemska trzech królów do Betlejem.
Był też Turoń, który tańczył, skakał i kłapał zębami. W pewnym momencie wyczerpany harcami padł na podłogę, udając, że jest martwy, jednak udało się ,,wskrzesić martwe zwierzę”.
Według dawnych wierzeń, tam gdzie turoń chodził, tam zanosił szczęście, a jeśli udało się go wskrzesić, to szczęście zostawało w danym domu.
Dlatego też przyszliśmy do seniorów i emerytów z turoniem, życząc im zdrowia, bogactwa, miłości, przyjaźni, radości, zgody i szczęścia na każdy dzień.
W naszej grupie byli też – Herod ze swym sługą, Diabły, Śmierć, Anioły, Śnieżynka, Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, Pasterze, Pasterki i Trzej Królowie.
Po krótkim występie kolędników p. Dyrektor Piotr Binkowski wszystkich serdecznie przywitał, po czym przypomniał, jak ważne jest w życiu człowieka czytanie książek, nie tylko w języku polskim , ale też w j. angielskim, który stał się oknem na świat, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Dalsza część spotkania prowadzona była przez p. Agatę Oleksy.
Emeryci przeczytali fragment ,,Opowieści wigilijnej” zwracając szczególną uwagę na wartość czynionego dobra w naszym życiu.
Seniorzy Senior+ Skalbmierz wraz z p. Dyrektorem ZPO przeczytali fragmenty dotyczące tradycji świąt Bożego Narodzenia: 12 potraw wigilijnych, Łamanie się opłatkiem, Pasterka, Choinka, Wróżby, Herody.
Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i słuchaliśmy też bardzo ciekawej dyskusji seniorów i emerytów dotyczącej świąt dawniej, którzy odwoływali się do pamięci swoich rodziców i dziadków.
Przybliżyli nam zwyczaje bożonarodzeniowe ze swojego dzieciństwa, obrzędy popularne w ich regionie, a także wymieniali się własnymi doświadczeniami w celebrowaniu świąt Bożego Narodzenia z młodszym pokoleniem.
To było spotkanie pełne wiedzy, miłości i życzliwości ukazujące jak ważne w życiu człowieka jest przekazywanie i pielęgnowanie tradycji z pokolenia na pokolenie.
Na uwagę zasługuje fakt czytania książek. Nasza szkoła razem z Biblioteką Publiczną planują kontynuować projekt czytelniczy pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”