Prelekcja dla klas 8 o zagrożeniach przeciwpożarowych

W dniu 14 kwietnia, klasy ósme odwiedzili Druhowie z OSP Skalbmierz. Strażacy odwiedzili progi szkoły, aby przeprowadzić prelekcję o zagrożeniach pożarowych. Zajęcia były zorganizowane w ramach realizacji programu nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Część teoretyczną wspartą prezentacją multimedialną przedstawił z-ca naczelnika, dh Tomasz Łach. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje zarzewie ognia, jakie są rodzaje gaśnic i innego podręcznego sprzętu przeciwpożarowego. Ósmoklasiści zdobyli też wiedzę odnośnie faz pożaru i metod jego gaszenia.
Następnie przed szkołą odbył się pokaz sprzętu strażackiego. Na sygnałach wjechał skalbmierski wóz strażacki ,,JAN,, . Strażacy zaprezentowali sprzęt hydrauliczny pomocny przy wyciąganiu poszkodowanych podczas wypadków komunikacyjnych, defibrylator AED oraz inny sprzęt służący do udzielania pomocy przedmedycznej. Pokazano również kombinezony i butle tlenową, używane podczas akcji gaśniczych oraz innych zdarzeń.
Na koniec Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu Pan Piotr Binkowski oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa podziękowali przybyłym druhom za prelekcję, podkreślając, że życie pisze różne scenariusze i musimy być gotowi udzielić pomocy w każdej chwili, bo nie ma nic cenniejszego od ludzkiego życia.
Druhnie Małgorzacie Wojtasik oraz druhom Tomaszowi Łachowi, Andrzejowi Musiałowi oraz Norbertowi Gali serdecznie dziękuję za pokaz profesjonalizmu, a Panu naczelnikowi Adamowi Dębowskiemu, za możliwość zorganizowania zajęć.

mgr Łukasz Paryż