Uczniowie na strzelnicy w ramach zajęć z EDB

Korzystając z oferty Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, klasa 8a w dniu 22 listopada 2022, wzięła udział w warsztatach strzeleckich. Wyjazd odbył się w ramach podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, w której od tego roku uczniowie muszą zapoznać się z bronią palną i podstawowymi technikami strzeleckimi.

Po przywitaniu Nas przez Panią Dyrektor Jolantę Mizio, zostaliśmy oddani pod skrzydła Pana Mariusza Stępnia – nauczyciela edb oraz instruktora strzelectwa. Pan Mariusz, będący również członkiem Związku Strzeleckiego oraz myśliwym, przeprowadził krótki wykład , na którym przede wszystkim uczulił uczniów na bezpieczeństwo podczas strzelania oraz wyjaśnił zasady obsługi broni . Uczniowie mogli wziąć w swoje ręce egzemplarze krótkiego bojowego karabinku sportowego , potocznie zwanego ,,kabekaesem,, , zobaczyć myśliwską broń śrutową oraz krótki pistolet Margolin. Największą atrakcją był jednak Beryl – rodzimej produkcji karabinek szturmowy.

Następnie uczniowie przystąpili do zadań praktycznych. Na początek nauczyli się przyjmować pozycję stojącą i leżącą, zapoznali się z tajnikami celowania oraz przeładowywania karabinków kbks. Po czym mogli oddać pierwsze w swoim życiu strzały…na razie tylko ,,na sucho,,.

Na strzelnicy zewnętrznej uczniowie klasy mundurowej z Odonowa pokazali jak strzela się do celu z ostrej amunicji. Dwoje naszych uczniów – Zuzia Włosowicz i Bartek Sorkowicz , tym razem już z ostrą amunicją oddało strzały z Beryla. Duże wrażenie zrobił bardzo głośny strzał z broni myśliwskiej. Na koniec chętni pozbierali na pamiątkę łuski i cała grupa przeszła do strzelnicy mieszczącej się w podziemiach szkoły , gdzie do tarcz strzelali z broni pneumatycznej. Wszyscy z 10 metrów bez problemu trafiali w tarczę, a kilkoro uczniów zaliczyło ,,dziesiątki,,.

Po strzelaniu uczniowie mogli zapoznać się też z ofertą edukacyjną szkoły oraz poczęstować się pysznymi piernikami i babeczkami przygotowanymi przez ,,hotelarzy,, . Opiekunowie ,którymi byli Pani Aneta Musiał i Pan Łukasz Paryż, skosztowali pysznej kawy okraszonej cynamonowymi serduszkami.

Za cały pobyt dziękujemy Dyrekcji ZSZ w Odonowie oraz Panu Mariuszowi Stępniowi wraz z jego kadetami z „mundurówki” oraz Panu Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu za udostępnienie Nam autobusu elektrycznego.  W najbliższym czasie możliwość odbycia warsztatów, będzie miała również klasa 8b.

mgr Łukasz Paryż

nauczyciel edb