Palma Wielkanocna Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu

PALMA WIELKANOCNA

ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

W SKALBMIERZU

 

Historia palmy wielkanocnej sięga IV wieku. Ta wieloletnia tradycja przetrwała do dziś i w każdą Niedzielę Palmową do kościołów zmierzają tłumy wiernych z różnokolorowymi palmami wielkanocnymi. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku.
Obecnie święci się palmy  tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową. Dzień ten – zgodnie z tradycją – kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas męki Chrystusa zakończony zmartwychwstaniem.
W wielu miastach w całej Polsce organizuje się wybory na najdłuższą lub najpiękniejszą palmę wielkanocną. Rekordzistki mają ponad 30 metrów długości!
Nasza szkolna jest o wiele krótsza, ale za to bardzo piękna, bo wykonana przez nauczycieli i uczniów.
Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W tradycji ludowej palmy od zawsze miały wyjątkowe znaczenie. Dawniej bazie z wierzbowych gałązek znajdujących się w palmie dawano do zjedzenia krowom. Odbywało się to po powrocie z kościoła. Miało to chronić zwierzęta przed chorobami, natomiast właścicielom zapewnić, że krowy będą dawały dużo mleka przez cały rok. Czasem fragmenty poświęconej palmy wielkanocnej wkładano także do kurników.

Palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa. W ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.

Piotr Binkowski