Święty Mikołaj w Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu.

Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały najmłodsze dzieci.
Tuż po rozpoczęciu zajęć lekcyjnych przed wejściem do szkoły pojawił się Święty Mikołaj wraz z aniołkami i reniferami. Cóż to była za radość i jakie emocje…
Pan dyrektor zaprosił św. Mikołaja do naszej szkoły, gdzie w swoich klasach przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III z niecierpliwością czekały na Świętego.
Dzieci zaśpiewały swojemu gościowi specjalnie przygotowane piosenki, recytowały wiersze a nawet zatańczyły ze Świętym Mikołajem.
I nadeszła długo oczekiwana chwila – rozdawania prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki.
Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze Świętym Mikołajem.
Kiedy wyjątkowy gość wyruszył w dalszą drogę, uczniowie wrócili do swoich klas. Wszystkim bardzo podobały się prezenty.
Mikołajki to jedno z najwspanialszych świąt w roku, nie tylko dla dzieci. Dla wielu ta data to wyraźne przypomnienie, że święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.
Trochę Historii
Święty Mikołaj urodził się ok. 270 r. w mieście Patras w Licji (obecna Turcja). Urodził się w zamożnej rodzinie chrześcijańskiej. Rodzice Mikołaja długo prosili Boga o łaskę potomstwa i zostali wysłuchani. Jako dziecko, był bardzo pobożny, odznaczał się szczególną empatią. Mikołaj został wcześnie osierocony, ponieważ jego rodzice zmarli podczas zarazy. Po śmierci rodziców dzielił się hojnie swoim majątkiem z biednymi. Za pomoc nie oczekiwał podziękowań, nie chciał rozgłosu, wolał w ciszy służyć najbardziej potrzebującym. Po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na radość obdarowywanych ludzi. Gdy wybierano biskupa w Mirze, uradzono, że zostanie nim pierwsza osoba, która rankiem wejdzie do kościoła, aby się pomodlić. Tą osobą był Mikołaj.
Atrybutami świętego były siwa broda, pastorał, mitra oraz czerwona szata biskupia. Jako biskup kontynuował swoje dzieło niesienia pomocy innym, dzielenia się miłością i obdarowywaniem. Wręczał on prezenty wieczorem 5 grudnia. Dzieci otrzymywały wtedy owoce, orzechy, ciastka lub cukierki. Zwyczaj ten w niewiele innej formie przetrwał do dziś.
Święty Mikołaj okazał się wielkim człowiekiem, prawdziwym dobroczyńcą ludzi i człowiekiem głębokiej wiary, który spełniał się poprzez niesienie pomocy bliźnim. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352. Legenda głosi, że w chwili jego śmierci ukazały się anioły i rozbrzmiały chóry anielskie.