„Let’s read books in English”

Projekt „Let’s read books in English” powstał przy współpracy nauczycieli anglistów i nauczyciela bibliotekarza w Szkole Podstawowej im. Stanisława ze Skalbmierza.

Głównym założeniem projektu jest stworzenie angielskiego kącika bibliotecznego, z którego może korzystać społeczność szkolna.
Nadrzędnym celem projektu jest zachęcenie uczniów do czytania książek w języku angielskim oraz promowanie nauki języków obcych. Realizacja projektu przyczyni się do rozwinięcia umiejętności pracy w zespole, planowania i organizacji własnej pracy.

Opis projektu
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie klas IV-VIII SP w Skalbmierzu. Wystarczy odwiedzić bibliotekę szkolną, z półki English Reading Corner (Angielski Kącik Czytelniczy) wybrać interesującą pozycję i wypożyczyć.
W ofercie są dostępne różne poziomy książek (A1-B1)
Sugerowany poziom (dostosowany poziom trudności ) do wybierania pozycji książkowych to:

Klasa IV i V – poziom A1
Klasa VI i VII– poziom A2 i A2+
Klasa VIII – poziom A2/B1
Po przeczytaniu książki należy:
Opisać książkę w kilku zdaniach
uczniowie klas VIII –minimum 8 zdań
uczniowie klas VII – minimum7 zdań
uczniowie klas VI – minimum 6 zdań
uczniowie klas V – minimum w 5 zdań
uczniowie klas IV –minimum 4 zdania

Wybrać kilka słówek z książki, przetłumaczyć i znać
uczniowie klas VIII -8 słówek
uczniowie klas VII -7 słówek
uczniowie klas VI -6 słówek
uczniowie klas V -5 słówek
uczniowie klas IV -4 słówka

Napisać kilka pytań do przeczytanej lektury
Uczniowie klas VIII – 6 pytań
Uczniowie klas VII – 5 pytań
Uczniowie klas VI – 4 pytania
Uczniowie klas V – 3 pytania
Uczniowie klas IV – 2 pytania
Książkę należy oddać do biblioteki a opracowany materiał (w wersji pisemnej na formacie A4 ) do nauczyciela języka angielskiego. Praca będzie sprawdzona i oceniona

Opis realizacji
„ Let’s read books in English” – to projekt, który powstał przy współpracy nauczycieli anglistów i nauczyciela bibliotekarza z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijaniu kompetencji językowych z języka angielskiego.

W dzisiejszych czasach komputeryzacji i nowoczesnych technologii, książki w tradycyjnej, papierowej formie są odbierane jako mniej atrakcyjne dla młodych uczniów. Zależało nam, aby przekonać uczniów do czytania książek, zgłębiania angielskiego słownictwa i odciągnięcia ( choć na chwilę) od ekranów smartfonów i komputerów. Szczególnie teraz, po okresie zdalnego nauczania ma to szczególne znaczenie, kiedy uczniowie przyzwyczaili się do spędzania większości swojego czasu właśnie przy telefonach komórkowych i komputerach.
korzystając z nowoczesnych technologii.

Poprzez stworzenie English Reading Corner, czyli Angielski Kącika Czytelniczego wyposażonego w książki w języku angielskim, chcieliśmy pokazać młodym osobom, że książki nadal potrafią stanowić atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu i nauki. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń przyjazną uczniom, w której będzie można wypożyczać i korzystać z książek anglojęzycznych, których tematyka jest dopasowana do zainteresowań uczniów.

Miejsce i czas realizacji
Projekt jest realizowany w Szkole Podstawowej w Skalbmierzu im. Stanisława ze Skalbmierza
w II semestrze roku szkolnego 2023r.
W szkole jest utworzony angielski kącik biblioteczny, gdzie uczniowie mają możliwość wypożyczania książek w języku angielskim.

Podsumowanie projektu na rok szkolny 2022/ 2023:

Projekt kończy się dnia 15 czerwca 2023r.
Projekt może być dalej kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.

Pod koniec roku szkolnego uczniowie (indywidualnie ) będą mieli za zadanie tworzyć plakaty lub multimedialne prezentacje na temat przeczytanego utworu – będzie to rezultat projektu.
Najlepsze plakaty bądź prezentacje będą nagrodzone na koniec roku szkolnego.( dyplomy i nagrody książkowe)

NAUCZYCIELE JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ