ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA ZE SKALBMIERZA

W dniu dzisiejszym przypada 592 rocznica śmierci Patrona naszej szkoły Stanisława ze Skalbmierza.
Dawniej mówiono Stanisław ze Skarbimierza. Ten znakomity twórca myśli filozoficznej, urodził się prawdopodobnie około 1365 roku w Skalbmierzu. Był Pierwszym Rektorem odnowionego 1400 roku Uniwersytetu Krakowskiego. Znakomity prawnik, kanonik kapituły katedralnej na Wawelu, dyplomata, a zarazem osobisty spowiednik św. Jadwigi Andegaweńskiej.
Zostawił po sobie nieocenioną spuściznę pisarską, która obejmuje ponad 600 pozycji. Są to kolekcje kazań, głownie o tematyce teologicznej i filozoficzno-prawnej.
Zmarł 9 stycznia 1931 roku odprawiając mszę w Katedrze na Wawelu. Tam też został pochowany.
Gdy zmarł w 1931 roku w „Kalendarzu krakowskim” napisano, że „był najczulszym ojcem ubogich i sierot, a Biblię studiował przez całe dorosłe życie”.

Piotr Binkowski